A Mirabeau-híd alatt fut a Szajna… – helyett: a Yonne??
Amikor két folyó egymásba ömlik, az viszi tovább a saját nevét, amelyiknek a találkozási ponton nagyobb a vízhozama. Ez az általánosan elfogadott földrajzi szabály az oka, hogy például a Rába Győrnél, a Tisza pedig Belgrádnál „véget ér”, és Dunaként hömpölyög tovább. Ha ez nem így lenne, olyan, mai füllel furcsa kifejezésekkel találkozhatnánk, mint a Rába-kanyar Visegrádnál, a Rába-Tisza köze, vagy a Budapestet kettészelő Rába…
A Szajna Franciaország második leghosszabb folyója a Loire után, az ország keleti részén fekvő Dijontól nem messze ered, és 774 km-en keresztül kanyarog, amíg Le Havre-nál eléri a La Manche csatornát. Számtalan mellékfolyója közül a maga közel 300 km-es hosszával a többek között Auxerre városán átfolyó Yonne (ejtsd: jonn) az egyik legjelentősebb. A két folyó Párizstól délkeletre, Fontainebleu közelében találkozik, és onnantól Szajnaként haladnak tovább a főváros, illetve a tenger felé. Igen ám, csakhogy az egybefolyás pontján a Szajna másodpercenkénti vízhozama 80m3, míg a Yonne-é 93m3, tehát a fent ismertetett vízügyi szabály alapján az utóbbi nevet kellene a folyónak továbbvinni! Gondoljunk csak bele: ezek szerint valójában a Yonne Párizs legszebb sugárútja, az egyik legkedveltebb városnéző sétánk a Yonne szigetein át halad el a Notre-Dame mellett, és Ady is épp a Yonne felé ballagott, amikor Párisba beszökött az Ősz…
Ennek a furcsa „szabálysértésnek” az eredete egészen az ókorba nyúlik vissza. Asterix korában a Szajna forrásvidékét szent területként tartották számon, az itteni vizeknek gyógyító erőt tulajdonítottak, és egy jelentős gall-római templom is állt itt, ahová rengetegen zarándokoltak el, gyógyírt keresve mindenféle bajaikra. A helyi nagy hatalmú druidák voltak állítólag azok, akik tekintélyüknek és befolyásuknak köszönhetően kiharcolták, hogy a „saját” folyójukat tekintsék főfolyamnak, és így a rómaiak által is istenségként tisztelt Sequana (a Szajna latin neve) érjen el a tengerig. Szegény Yonne pedig megmaradt egy szép folyócskának, amit Franciaországon kívül szinte senki nem ismer…
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!